شنبه 23 تیر ماه 1403
   

 

  تاريخچه تشکيل جهاد کشاورزی شهرستان نجف آباد

تاريخچه تشکيل جهاد کشاورزی شهرستان نجف آباد

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بنا به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی "حضرت امام خمینی (ره)" در 27 خرداد 1358بمنظور انجام اقدامات وسیع و سریع برای رفع محرومیت از روستاهای کشور نهادی به نام جهاد سازندگی تاسیس شد. پس از این فرمان هسته اولیه جهاد سازندگی شهرستان نجف آباد به همت سرداران شهید احمد حجتی و حسین پارسا ومحمد رضا عرشی در دبیرستان شهید محمد منتظری واقع در خیابان دکتر شریعتی پایه ریزی شد و از آنجا جهت فعالیتهای عمومی عام المنفعه (نظیر راهسازی، ساخت مدارس ، مساجد و....) و در جهت خدمت رسانی به مناطق محروم تشکیل گردید. همزمان جهاد نجف آباد به ارائه خدمات در چارچوب وظایف و ماموریت های محوله خود از جمله کشاورزی و دامپروری نیز مشغول بود. با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران جهاد سازندگی علاوه بر رسالت اصلی خود که رسیدگی به آبادانی و ارتقاء سطح زندگی مردم در مناطق محروم و روستائی بود با بسیج نیروهای مردمی و کارکنان جهاد سازندگی وظیفه خطیر و مهم پشتیبانی از جنگ ( ساخت سنگر ، راه ، کانال ، آبراه و.... ) و نیروهای مسلح اعم از ارتش ، سپاه و بسیج را به عهده گرفت و در این راه جهاد سازندگی شهرستان نجف آباد در دوران هشت سال دفاع مقدس با حضور جدی و فعال و فراگیر در جبهه های نبرد در یگان های مختلف بویژه در قالب لشکر هشت نجف اشرف و جهاد کشاورزی ، خط شکن فاتح و سنگر ساز بی سنگر بوده است و به تعبیر مقام معظم رهبری "نجف آباد" مثل ستاره درخشانی در میان شهر های کشور درخشید و سرداران و شهدا و مردان بزرگ و جوانان از خود گذشته این شهر مثال زدنی است .

جهاد سازندگی شهرستان نجف آباد با اعزام 7500 نفر به سوی جبهه های حق علیه باطل با اهدای  220 شهید و 850 جانباز مبین روحیه رشادت و تدین و پایبندی مردم فداکار و بی ادعای این دیار به نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد . در یک کلام موید ادعای مرحوم آیت الله حاج سید هاشم نجف آبادی جد بزرگوار مادری مقام معظم رهبری است که فرمود ایمان و ایستادگی مردم نجف آباد بر روی تعبد دینی و عمل دینی مهمترین ویژگی مردم نجف آباد است.

مدیریت جهاد کشاورزی نجف آباد در تاریخ 5 فروردین 1370 با یک مرکز خدمات در بخش "مهردشت" فعالیت خودش را تحت عنوان مرکز ترویج و خدمات آ‌زادگان که  بعدها به مرکز خدمات جهاد کشاورزی مهردشت تغییر نام یافت، آغاز نمود.  در تاریخ25/2/1388 یک مرکز دیگر با عنوان مرکز جهاد کشاورزی "جوزدان" در بخش مرکزی به مدیریت جهاد کشاورزی نجف آباد اضافه گردید .

انواع فعالیت های جهاد کشاورزی شهرستان :

از قدیم الایام منطقه نجف آباد با توجه به منابع غنی آب و خاک، کشاورزی – دامداری و باغداری به عنوان یک صنعت بسیار مهم در تامین هزینه های زندگی جایگاه ویژه ای داشته است.

منابع تامین آب  کشاورزی شهرستان شامل بیش از 102 رشته قنات ( بیش از 90% رشته های قنات خشک شده اند) ، 13 دهنه چشمه ، مجموعاً 1444 حلقه چاه عمیق ،نیمه عمیق و چاه سطحی و 2500 باب استخرذخیره آب می باشد.

میزان اراضی کشاورزی شهرستان 16000 هکتار می باشد که 11000 هکتار از این اراضی بصورت آبی بوده و کشت دیم نداریم.

مهمترین محصولات زراعی شهرستان شامل گندم، جو، برنج، ذرت و علوفه و... می باشد. مهمترین محصولات باغی شهرستان شامل انگور  ، انار ، بادام ، گردو ، زردآلو، سیب درختی و... می باشد و با توجه به شرایط آب و هوایی این شهرستان کشت گیاهان داروئی ، زعفران ، سیر و زیتون جای فعالیت بسیار داشته و دارد. فعالیتهای دامپروری شهرستان در زمینه های دام سنگین (گاو، گوساله و شتر ) و دام سبک ( شامل گوسفند و بز ) و نیز مرغ گوشتی ، مرغ تخم گذار و کلنی زنبور عسل و پرورش قطعه ماهی خوراکی و زینتی می باشد.

ورود |عضويت
  كاربران برخط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 195
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 195

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 3120971
Visitors بازديد هاي امروز: 880
Visitors بازديد هاي ديروز: 1493

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1403/04/23 پرتال مديريت جهاد كشاورزی شهرستان نجف آباد
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا